Özellikle son algoritma ile birlikte tam olarak ayyuka çıkan google news kayıtlı siteler, aslında 2014 yılında değil, 2006 yılında yayın hayatına başladı ve o günlerden günümüze kadar etkili bir şekilde yavaş yavaş yükselerek geldi. Şimdi burada öncelikli olarak iyi bir analiz yapılması gerekiyor ve googlenin ne yapmak istediğini iyi çözmeliyiz.

Google arama motoru ve keze rakipleri olan yandex ve bing arama motorları da, en güncel bilgileri arama motorunu kullananlara vermek niyetindeler. Bunun için de özellikle haber sitelerini ön plana çıkardılar. Örneğin kişinin aramak istediği terim, “fonksiyonlar nedir” “türev neye yarar” ise eğer, burada köklü internet sitelerinden ve bu tarz mevcut sayfalardan veriler ilk sayfaya gelmektedir.

Devamını Okuyun


Web dünyasının en çok ilgi duyduğu ve merak ettiği soruların başında gelen Google Algoritması nasıl çalışır ? nelere dikkat eder ? neler yapmak gerekir ? gibi bir çok merak edilen sorular ile birlikte, özellikle bu alanda çalışan ve hizmet veren bir çok kişinin ve kurumun olması ile birlikte, günümüz dünyasının en popüler meslekleri arasında bulunan arama motoru optimizasyoncuları, yani halk arasında bilinen seocu, seo uzmanı gibi kişilerin, bu konuda yoğun mesailer harcayarak, algoritmayı çözmeleri ile birlikte, internet sitelerini armalarda üst sıralara çıkarmaktadırlar.

Burada öncelikli olarak hangi kelimelerde üst sıralarda olmak istediğiniz en önemli detaydır. Örneğin “haber” kelimesinde yada haber kelimesi öbeğine sahip olan “güncel haber” gibi kelimelerde üst sıralara çıkmak için, tamamı ile bir ekibe ihtiyacınız olmaktadır. Dünyanın en zor kelimelerinden olan haber kelimesi, İngilizce olarak da news kelimesi anlamını taşıması ile birlikte, özellikle bu kelime çok popüler olmakta ve çok zor çalışmalar yapılmaktadır.

Ancak daha basit kelime seçimlerinde, örneğin “Malatya evden eve nakliyat” orta derece de rekabet bulunan bir kelime olması nedeni ile sizlerin bir kaç işlem ile üst sıralara çıkmanızı sağlamaktadır. Şunu belirtelim ki, tüm bu işlemler kısa vadede değil, uzun vadede fayda getireceği için, basit bir çalışma ile yükselip, sonrasında tekrar düşüşe geçebilirsiniz.

Burada yapmanız gereken yerinizi sabitlemek olduğu için, sadece bir çalışma yaparak siteyi kendi halinde bırakmak kesinlikle yanlış olacaktır. Burada yapmanız gereken sürekli çalışma yapmak ve dolayısı ile güncellemeleri yakından takip etmektir. Burada seo uzmanları bu konuda daha başarılı çalışmalar yapacakları gibi, seo için en temel ihtiyaçların başında gelen backlink paketleri ve tanıtım yazısı için sizlerde basit ölçekli bir kelimede çalışmalar yapabilirsiniz.

Google algoritması, sitenizin değerini ölçer, bulunmuş olduğu sektöre bakar ve buna göre sitenize vermiş olduğu değer ile sizi üst sıralara çıkarır. Ama algoritmanın değişmesi ile birlikte, özellikle dalgalanma yaşayabileceğiniz için, dalgalanma sırasında sağlıklı işlemler yapmalısınız.

En son gelen google news algoritması ile birlikte, news kayıtlı sitelerin üst sıralarda çıktıklarını biliyoruz. Bunun ana nedeni ise sıcak gelişmelerin bir an önce kullanıcıya ulaşması olsa da, kötü kullanım yapan spam yayıncılar ne yazık ki ziyaretçileri aldata bilmektedirler.

Ahmet ŞAHİN
Kreatif Direktör

Devamını Okuyun


Herkese selamlar,

Özellikle kendi iş alanımız olması münasebeti ile bir çok kişinin sormuş olduğu soruların başında, tanıtım yazısı ne işe yarar  ve etkisini nasıl hissederiz soruları bulunmaktadır. Bununla ilgili olarak öncelikle şunu belirtelim ki, yapmış olduğumuz satışlarda her şeyi kanıtlıyor ve sonrasında sizlere sunuyoruz. Böylelikle kendi deneyimlerimiz ile nelerin fayda getirdiğini, etkili bir makalenin nasıl hazırlanması gerektiğini, paylaşımların nasıl yapılması lazım gibi bir çok detayı inceliyor ve sonrasında satışa sunuyoruz.

Burada ayrıca şunu belirtelim ki, SEO tam anlamı ile bir çok bütünün birleşmesi ile meydana gelmektedir. Yani backlink paketleri yada tanıtım yazısı sadece SEO’nun bir parçası olmaktadır. Bizim uzmanlık alanlarımız backlink paketleri ve tanıtım yazısı olması münasebeti ile bir çok SEO uzmanına da hizmet verdiğimizi buradan belirtelim.

SEO uzmanlarının bir internet sitesi için ihtiyaç olan dış bağlantıları firmamızdan tedarik ederken, iç bağlantıları ve çalışmaları ise site üzerinden yapmaktadır. Görüldüğü gibi bir çok işlem yapıldığı için, sadece tanıtım yazısı alarak hedefe ulaşmanız zor olacaktır. Eğer doğru bir çalışma yapmak istiyorsanız, işe önce içten başlamalı ve iç kısımın hazır olduğuna inanıyorsanız, sonrasında ise dış çalışmalar ile kendinizi duyurmalısınız.

Dediğimiz gibi arama motoru optimizasyonu için, tanıtım yazısı ve backlink paketleri sadece birer araçtır. Uzmanlık alanımız olması nedeni ile bir bunların en iyilerini satarak sizler hizmet vermeyi amaçlamaktayız. Sizlerde firmamızdan almış olduğunuz paketler ile yüksek verim elde etmek istiyorsanız, tüm çalışmaları doğru yapmalı ve buna göre hizmet almalısınız. Ayrıca firmamız üzerinden görüşmelerinizde danışmanlarımız tüm ihtiyaçlarınızı belirledikleri için, sizlerde bu süreçte ekibimiz ile kaliteli bir çalışma yapabileceksiniz.

Son olarak ise sizlere tanıtım yazısı ne işe yarar sorusuna cevap verelim.

  • Alexa değeriniz düşer,
  • Sitenizin hiti artar,
  • İndex sayınız artar,
  • Trustrank değeriniz artar,
  • Trust flow değeriniz artar,
  • Domain değeri artar,
  • Site değeri artar,
  • Pagerank değeriniz artar.

Daha onlarca faydası olan tanıtım yazısını, doğru bir çalışma ile sizlerde edinirseniz eğer, hedef  kelimenize çok kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Ahmet ŞAHİN
Kreaitf Direktör

Devamını Okuyun


Herkese selamlar,

Bugün sizlere dizin sitelerinin atası olan ve günümüzde google tarafından özellikle verileri kabul gören Dmoz sitesinden bahsedeceğiz. Bilindiği üzere dmoz dizine site eklemek oldukça zor olduğu gibi, burada eklenen sitenin belirli bir şartlarda olması gerekiyor ve ayrıca bu siteyi dmoza ekleyen editöründe, işinde uzman ve gönüllü olması gerekiyor.

Dmoz dizinine yeni bir site eklemek, aslında çok karışık gibi görülebiliyor. Ancak normalde çok basit bir işlem olmakta ve burada karmaşık görünmesinin tek sebebi, kategorilerin doğru kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

Örneğin bir şehirde iş yapan internet sitesi için iki türlü kayıt sistemi vardır. Birinci kayıt sistemi, hizmet vermiş olduğu sektör ile alakalı olmakta ve ikinci kayıt sistemi ise bulunmuş olduğu şehir ile ilgili dizine sitesini ekletmesi ile alakalıdır. Bu nedenle sizlerde sitelerinizi dmoz dizinine uygun bir şekle getirdiğinizi düşünüyorsanız eğer, hizmet vermiş olduğunuz, bölge, şehir, sektör gibi bir çok çeşit ile sitenizi dmoz dizinine kayıt ettirmek için istek gönderebilirsiniz.

Dmoz dizini tamamen ücretsiz bir dizin olması ve hiç bir organizasyona bağlı olmaması nedeni ile editörler tamamı ile gönüllü çalışmaktadırlar. Her kategorinin kendine göre editörlerinin bulunması ile birlikte, özellikle bir site uzun bir süre incelene bilmektedir. Ayrıca çok talep olan kategorilerde ise, aylarca bekleme durumu söz konusu olabilmektedir.

Bugüne kadar onlarca siteyi dmoz kayıt ettirdiğimiz için, artık dmoz dizininin sitelere etkisinin farkındayız. Öncelikle dmoz kayıtlı bir siteden alınan tanıtım yazısı ve backlink sizi gerilere düşürmeyeceği gibi, burada hizmet almış olduğunuz sitenin pagerank değerinin de sabit kalacağını düşünebilirsiniz.

Çünkü Dmoz dizinin en büyük özelliklerinden biri, sitenin kabul görmüş değerlerinin altına düşmemesi için google arama motoruna referans olmasıdır. Burada özellikle dmoz kayıtlı sitelerden tanıtım yazısı ile sizlerde sitenizin değerini arttıra bileceksiniz.

Dmoz dizinine ekli bir kaç siteden alınan backlink paketleri ise tam anlamı ile sizlere verim sağlayacaktır. Bu nedenle sizlerde tanıtım yazısı ve backlink satın alırken, bu gibi değerleri inceleyebilirsiniz.

Ahmet ŞAHİN
Kreatif Direktör

Devamını Okuyun


2005 yılında projelendirilen, 2006 yılında aktif yayın hayatına başlayan ve 2008 yılında Türkiye’den de siteleri kabul eden google news bölümü, yani haberler kısmı özellikle 2013 yılı sonunda yapmış oldukları algoritma güncellemeleri ile birlikte, 2014 yılında Google news kayıtlı sitelerin önemi oldukça artmış oldu.

Google news kayıtlı olan sitelerin en büyük avantajı ise, aramalarda ilk sıralarda çıkmaları ve aramalarda sonuçlarda ayrıca resim olmasıydı. Bu nedenle yapılan aramalarda, size en güncel bilgilerin verilmesi için haber sitelerine öncelik tanıyan Google, amacına en doğru şekilde ulaşarak, özellikle gündemi yakından takip etmemizi sağlamıştır.

Devamını Okuyun