Herkese selamlar,

Bugün sizlere dizin sitelerinin atası olan ve günümüzde google tarafından özellikle verileri kabul gören Dmoz sitesinden bahsedeceğiz. Bilindiği üzere dmoz dizine site eklemek oldukça zor olduğu gibi, burada eklenen sitenin belirli bir şartlarda olması gerekiyor ve ayrıca bu siteyi dmoza ekleyen editöründe, işinde uzman ve gönüllü olması gerekiyor.

Dmoz dizinine yeni bir site eklemek, aslında çok karışık gibi görülebiliyor. Ancak normalde çok basit bir işlem olmakta ve burada karmaşık görünmesinin tek sebebi, kategorilerin doğru kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

Örneğin bir şehirde iş yapan internet sitesi için iki türlü kayıt sistemi vardır. Birinci kayıt sistemi, hizmet vermiş olduğu sektör ile alakalı olmakta ve ikinci kayıt sistemi ise bulunmuş olduğu şehir ile ilgili dizine sitesini ekletmesi ile alakalıdır. Bu nedenle sizlerde sitelerinizi dmoz dizinine uygun bir şekle getirdiğinizi düşünüyorsanız eğer, hizmet vermiş olduğunuz, bölge, şehir, sektör gibi bir çok çeşit ile sitenizi dmoz dizinine kayıt ettirmek için istek gönderebilirsiniz.

Dmoz dizini tamamen ücretsiz bir dizin olması ve hiç bir organizasyona bağlı olmaması nedeni ile editörler tamamı ile gönüllü çalışmaktadırlar. Her kategorinin kendine göre editörlerinin bulunması ile birlikte, özellikle bir site uzun bir süre incelene bilmektedir. Ayrıca çok talep olan kategorilerde ise, aylarca bekleme durumu söz konusu olabilmektedir.

Bugüne kadar onlarca siteyi dmoz kayıt ettirdiğimiz için, artık dmoz dizininin sitelere etkisinin farkındayız. Öncelikle dmoz kayıtlı bir siteden alınan tanıtım yazısı ve backlink sizi gerilere düşürmeyeceği gibi, burada hizmet almış olduğunuz sitenin pagerank değerinin de sabit kalacağını düşünebilirsiniz.

Çünkü Dmoz dizinin en büyük özelliklerinden biri, sitenin kabul görmüş değerlerinin altına düşmemesi için google arama motoruna referans olmasıdır. Burada özellikle dmoz kayıtlı sitelerden tanıtım yazısı ile sizlerde sitenizin değerini arttıra bileceksiniz.

Dmoz dizinine ekli bir kaç siteden alınan backlink paketleri ise tam anlamı ile sizlere verim sağlayacaktır. Bu nedenle sizlerde tanıtım yazısı ve backlink satın alırken, bu gibi değerleri inceleyebilirsiniz.

Ahmet ŞAHİN
Kreatif Direktör

1542 View

“DMOZ Sitesinin Önemi” için 3 cevap

 1. Ramazan Recber diyor ki:

  Merhaba …
  Ben sitemi Dmoza bir türlü ekleyemedim yardımcı olursanız memnun olurum.

 2. yabancı dizi izle diyor ki:

  Teşekkürler güzel bilgiler için

 3. Arda diyor ki:

  iyi bir site teşekkürler.

Leave a Comment