Web dünyasının en çok ilgi duyduğu ve merak ettiği soruların başında gelen Google Algoritması nasıl çalışır ? nelere dikkat eder ? neler yapmak gerekir ? gibi bir çok merak edilen sorular ile birlikte, özellikle bu alanda çalışan ve hizmet veren bir çok kişinin ve kurumun olması ile birlikte, günümüz dünyasının en popüler meslekleri arasında bulunan arama motoru optimizasyoncuları, yani halk arasında bilinen seocu, seo uzmanı gibi kişilerin, bu konuda yoğun mesailer harcayarak, algoritmayı çözmeleri ile birlikte, internet sitelerini armalarda üst sıralara çıkarmaktadırlar.

Burada öncelikli olarak hangi kelimelerde üst sıralarda olmak istediğiniz en önemli detaydır. Örneğin “haber” kelimesinde yada haber kelimesi öbeğine sahip olan “güncel haber” gibi kelimelerde üst sıralara çıkmak için, tamamı ile bir ekibe ihtiyacınız olmaktadır. Dünyanın en zor kelimelerinden olan haber kelimesi, İngilizce olarak da news kelimesi anlamını taşıması ile birlikte, özellikle bu kelime çok popüler olmakta ve çok zor çalışmalar yapılmaktadır.

Ancak daha basit kelime seçimlerinde, örneğin “Malatya evden eve nakliyat” orta derece de rekabet bulunan bir kelime olması nedeni ile sizlerin bir kaç işlem ile üst sıralara çıkmanızı sağlamaktadır. Şunu belirtelim ki, tüm bu işlemler kısa vadede değil, uzun vadede fayda getireceği için, basit bir çalışma ile yükselip, sonrasında tekrar düşüşe geçebilirsiniz.

Burada yapmanız gereken yerinizi sabitlemek olduğu için, sadece bir çalışma yaparak siteyi kendi halinde bırakmak kesinlikle yanlış olacaktır. Burada yapmanız gereken sürekli çalışma yapmak ve dolayısı ile güncellemeleri yakından takip etmektir. Burada seo uzmanları bu konuda daha başarılı çalışmalar yapacakları gibi, seo için en temel ihtiyaçların başında gelen backlink paketleri ve tanıtım yazısı için sizlerde basit ölçekli bir kelimede çalışmalar yapabilirsiniz.

Google algoritması, sitenizin değerini ölçer, bulunmuş olduğu sektöre bakar ve buna göre sitenize vermiş olduğu değer ile sizi üst sıralara çıkarır. Ama algoritmanın değişmesi ile birlikte, özellikle dalgalanma yaşayabileceğiniz için, dalgalanma sırasında sağlıklı işlemler yapmalısınız.

En son gelen google news algoritması ile birlikte, news kayıtlı sitelerin üst sıralarda çıktıklarını biliyoruz. Bunun ana nedeni ise sıcak gelişmelerin bir an önce kullanıcıya ulaşması olsa da, kötü kullanım yapan spam yayıncılar ne yazık ki ziyaretçileri aldata bilmektedirler.

Ahmet ŞAHİN
Kreatif Direktör

1263 View

Leave a Comment