Sizlere bir önceki yazımız olan içerik pazarlama nedir yazısında genel olarak hizmet sektöründe ki bir sitenin basit bir şekilde nasıl bir yol izleyebileceğini anlatmıştık. Ancak içerik pazarlaması bu kadar kolay bir iş olmadığı gibi, çok fazla dikkat gerekmektedir.

Çünkü bir mağazanın doluluğunu nasıl ki raflarında ki ürünler belirliyorsa eğer, sizin de sitenizin doğruluğunu, site içerisine eklemiş olduğunuz makaleler, ürün tanıtımları, hizmet yazıları veya reklam içerikleri belirlemektedir.

SEO açısından tek bir sayfalık internet sitesinin de yükselmesinin gayet mümkün olabileceği gibi, aslında en iyi yükseliş ve doğru orantılı bir şekilde yükselirken kazanç elde etmenin en önemli faktörleri arasında içerikleriniz bulunmaktadır.

Çiçek satışı ve çikolata satışı yapan internet sitelerini incelediğiniz zaman içerikler ile ilgili şöyle bir detayı göreceksiniz ; her site elinde bulunmuş olduğu ürün ile ilgili olarak en az 50 kelimelik bir açıklama girmektedir. Böylelikle satmış oldukları ürünleri tanıttıkları gibi, ayrıca o ürünün özgünlüğünü, kalitesini ve etkisini de müşterileri ile paylaşmaktadır.

Oysa ki ; “Kırmızı vazo içerisinde ki 19 adet gül” ifadesi ve görseli ile birlikte, satın almak istediğiniz çiçeğin tüm bilgilerini vermektedir. Yada “Karamel dolgulu bitter çikolata” size bu çikolatanın nasıl olabileceğini anlatıyor ve bunun yanında görseli ile de aklınızda bir şeylerin oluşmasını sağlıyordur.

Ancak görüldüğü üzere, yapılan iş ve satılan ürünlerin herkes tarafından çok iyi bir şekilde biliniyor olsa da, bu tarz siteler her zaman ürünleri için en iyi ve en ilgi çekici içerikleri girerek daha fazla müşteriye hitap etmek isterler.

Peki burada ürün tanıtımı içeriği ile nasıl daha fazla kişiye ulaşmaktadırlar ? İşte sorunun cevabı içerik pazarlama nasıl yapılma sorusu ile aynı cevabı taşımaktadır.

İçerik pazarlaması satış yapmış olduğunuz ürünü müşterinize en iyi şekilde tanıtmanın yanında, içeriğin içerisinde bulunan belirli kelimeler ile aramalarda daha üst sıralarda ve daha fazla aramalarda çıkmanızı sağlamaktadır.

Son olarak bu konuda size iyi bir örnek vermek gerekirse eğer, elektronik ürün satışı yapan firmaları baz alırsanız, bir ürünün 1000 adet sitede satışının yapılıyor olması çok fazla önem taşımamakta olup, içeriği sağlam olan ve çok daha fazla müşteriye hitap etmeyi hedefleyen siteler üst sıralarda bulunmaktadırlar.

942 View

Leave a Comment