İyi bir internet sitesinin en önemli etkenlerinden olan link yapısı, özellikle doğru olması durumunda, çok daha etkili olacaktır. Çünkü arama motorları genel olarak sitelerin kolay kullanımlı olmasına ve kolay kod yapısına sahip olmasına çok önem vermektedir.

Bu nedenle son bir kaç yıldır kullanılan wordpress sistemi, açık kaynak kodlu olması, sürekli olarak gelişmesi ve böylelikle arama motorlarının en sevdiğimi kodlamaya sahip olmasından dolayı, tercih edilmektedir.

Peki SEO’da sef link önemi nedir ?Bu sorudan önce sizlere sef linki bir kaç kelime ile özetleyelim.

Yazmış olduğumuz bu yazının ;

Sef link’siz hali : http://www.oncelajans.com/?p=2023
Sef linkli hali : http://www.oncelajans.com/seoda-sef-link-onemi.html

Yukarı da ki yapıda da görüldüğü gibi, iki bağlantıda da aynı adrese gidiyor olsa da, birinin link yapısı sadece yazılan yazının sayısal değerini vermektedir. Yani düz php kodlama değerlerine göre yazının gösteri mi, “?p” sayfa olduğunu ve “2023″ ise şuana kadar kaç adet site ile ilgili çalışmaları göstermektedir. Bu sayı içerisinde sayfa, konu, etiket, kategori, ortam dosyaları gibi bir çok materyalin linki bulunmaktadır. Kısacası kullanıma açmış olduğunuz her bağlantının sayısal değeri olmaktadır.

Sef link’siz bir örnek daha vermek gerekirse eğer, ?pnum=8&pt=Tanıtım+Yazısı+Kampanyası veya ?Syf=8&Syz=375721&/seoda-sef-link-onemi türleri de tam olarak işinize yarar sağlayacak bağlantılar değildir. Çünkü bu bağlantılarda kategoriler ve sayfalar numaralandırılmış ve sonrasında içeriğin ismi yazılmış. 

Sef linkli olarak sizlere vermiş olduğumuz bağlantı örneğinde de görüldüğü üzere, link yapısı ve title düz mantık bir yapıya sahip. Bu da çok rahat bir şekilde arama motorlarının yazılarınızı indexlemesini sağlayacaktır.

Sonuçta arama motorları ana sayfanızı günde 3 kere değerlendiriyorsa eğer, sayfalarınızı günde 1 kere değerlendirecektir. Sef link bağlantıları sayesinde, ana sayfada ki tüm bağlantılarınız en kısa sürede index alacaktır.

Tanıtım yazısı yayınlatma sırasında da bağlantı alacağınız sitenin vermiş olduğu linki de bu şekilde değerlendirmelisiniz. Çünkü bazı sitelerde dışa verilen link yapılarının farklı olmasından dolayı, sizlere istediğinizi vermeyecektir. Burada genel olarak =ads? tarzı dışa link verilmekte olup, linklerin reklam olduğu gösterilmektedir.

986 View

Leave a Comment